Meriç Nehri

Meriç, esasen Bulgaristanda doğup Türkiyenin Marmara Bölgesinde bulunan Edirne ilinden geçerek, Ege Denizine dökülür. Fakat geçtiği 3. Ülke olarak da Yunanistanda havzası bulunmaktadır. Meriçin tamamı Türkiyeden geçmez, Yunanistan -Türkiye sınırını belirleyici bir özelliğe de sahiptir. Meriçin 2 ayrı kolu bulunmaktadır. Bu kollardan birisi Türkiyede göller oluşturarak Egeye dökülür, diğeri ise Yunanistana ait olan Saroz Körfezine dökülmektedir.

 

Meriç Nehri’nin Özellikleri Nelerdir?

Meriç, öncelikle Balkanlarda doğan en büyük akarsulardan biridir. Ayrıca Türkiyede bulunan 10. Büyük akarsudur. Meriç, hırçınlığıyla bilinir. Debisi kimi zaman oldukça yükselen ve hatta kıyılarında bulunan yerleşim yerlerine zarar vermektedir. Meriç Nehri üzerinde izlenen gün batımı, büyüleyici bir güzelliktedir. Meriç Nehrine ait bir efsane de bulunmaktadır. İki aşığın kavuşamadığı efsanevi bir aşk hikâyesinin bitimine sebep olduğu rivayet edilen nehir, hem heybetiyle, hem de debisiyle masallara konu olmuştur.

Meriç Nehrinin en belirgin özelliklerinden biri de, taşıdığı su miktarıdır. Meriçin taşıdığı su miktarı mevsime göre değişiklik gösterir. Kış aylarında oldukça yoğun akan nehir, yaz aylarında daha sakin bir seyir izlemektedir.