Projemizin Basın Konferansını Meriç İlçemizde Gerçekleştirdik

Projemizin Basın Konferansını Meriç İlçemizde Gerçekleştirdik

Bulgarian-Turkish Partnership in Tourism for Better Utilisation of Natural, Cultural and Historical Heritage of the Bordering Regions

CB005.2.21.107

Sınır Bölgelerinde Doğal, Kültürel ve Tarihi Mirasın Turizmde Daha Etkin Kullanımı İçin Türkiye – Bulgaristan İşbirliği Projesi

Ref. No: CB005.2.21.107

PROJEMİZİN BASIN KONFERANSINI MERİÇ İLÇEMİZDE GERÇEKLEŞTİRDİK

Avrupa Birliği Başkanlığı’nın ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Türkiye-  Bulgaristan Sınır Ötesi İşbirliği Projesinin ikinci teklif çağrısı kapsamında yürütülmekte olan CB005.2.21.107 sayılı ve “Bulgarian-Turkish Partnership in Tourism for Better Utilisation of Natural, Cultural and Historical Heritage of the Bordering Regions” / “Sınır Bölgelerinde Doğal, Kültürel ve Tarihi Mirasın Turizmde Daha Etkin Kullanımı İçin Türkiye – Bulgaristan İşbirliği” isimli Meriç Belediyesi liderliğinde ve “ARDA 2003” Derneği ortaklığında yürütülen projenin kapanış faaliyeti olan Basın Konferansı gerçekleştirilmiştir. 11/08/2022 tarihinde gerçekleştirilen basın konferansında, ARDA 2003 Derneği’ni temsilen 10 katılımcı, Meriç Kaymakamı Sayın Cafer KAYMAKÇI, Meriç Belediye Başkanı Sayın Erol DÜBEK ve Meriç Belediyesi çalışanları ve yerel basın temsilcileri yer almıştır. Konferans kapsamında; projenin amaçları, öncelik alanları ve sonuçları hakkında bilgi verilmesi, tamamlanan aktivitelerin tanıtılması ve soru-cevap bölümü gerçekleştirilmiştir.

Konferans programında Meriç Kaymakamı Sayın Cafer KAYMAKÇI, Sınır Ötesi İşbirliği programlarının bölgenin kalkınması ve tanıtılması üzerindeki önemine değinerek, projeyi başarılı bir şekilde tamamlayan Meriç Belediyesi ve ARDA 2003 Derneği’ne teşekkürlerini iletmiştir.

Proje Koordinatörü Burak BULUT, “Projenin öncelik ekseninde ortağımızla beraber sürdürülebilir turizme yer verdik. Bu bağlamda, Meriç ve Stambolovo bölgelerinin doğal, kültürel ve tarihi mirasını tanıtıp, her iki bölgenin turistik çekiciliğini geliştirmeyi amaçladık. Proje kapsamında pandemi kısıtlamalarının yumuşaması ile beraber 1 seneye yakın kısa bir süreç içerisinde çeşitli katılımcı arkadaşlarımızla oldukça fazla sayıda aktiviteler düzenledik. Bu aktiviteler içerisinde ilk olarak Stambolovo’da Basın Konferansı düzenledik. Haskovo bölgesinin florası ve  faunası üzerine oldukça faydalı seminer programları gerçekleştirdik. Seminer programlarındaki bilgileri canlı bir şekilde gözlemleyebilmek için Ortak Seferler aktivitesini gerçekleştirdik. Sonrasında Doğu Rodoplardan alınmış olunan ilham ile ressam arkadaşlarımız kendi çalışmalarını gerçekleştirdiler. Ressam arkadaşlarımızın yapmış olduğu çalışmaları Haskovo’da bir müzede sergilemenin yanı sıra alanında uzman kişiler tarafından Turizm Konferansı gerçekleştirdik. Yine geçen hafta Meriç’te bulunan Mandadere Mesire Alanında Festival aktivitesi ve Meriç ilçesinin turizm potansiyelini tanıtan seminer programı düzenledik. Bugün ise, projemizin son aktivitesi olan Basın Konferansı gerçekleştiriyoruz. Bu aktiviteyi de gerçekleştirerek projemizi başarılı bir şekilde tamamlamayı düşünüyoruz.” dedi.

Meriç Belediye Başkanı Erol DÜBEK, “Avrupa Birliği eş finansmanında yürütülmekte olan Sınır Ötesi İşbirliği projemizin son faaliyetini de başarıyla tamamlamış bulunmaktayız. Meriç Belediyesi liderliğinde ve Arda 2003 Derneği partnerliğinde 20 Ağustos 2020 yılında büyük bir heyecanla başlattığımız projenin, günümüze değin bazı aksaklıklarla karşılaşmamıza rağmen, yılmadan mücadele ederek başarılı bir şekilde tamamlamanın mutluluğu ve gururunu yaşamaktayız. Şimdiye değin aktivitelerimizde yer alan tüm katılımcılarımıza ve ekip arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Son olarak konuşmasını gerçekleştiren ARDA 2003 Derneği Proje Koordinatörü Fariz SERBEST, 2 yıl boyunca Meriç Belediyesi ile yürütmüş oldukları proje ortaklığı için minnettar olduklarını ifade etmiş ve proje kapsamında, iki bölge halkının kültürel olarak kaynaşmasını sağlayarak oldukça eğlenceli aktivitelerin gerçekleştirildiğini dile getirmiştir. Basın konferansında yer alan tüm katılımcılara ve kendilerini çok güzel bir şekilde ağırlayan Meriç Belediyesi’ne teşekkür ederek sözlerini tamamlamıştır.

Bu yayın, CCI Numarası 2014TC16I5CB005-2018-2 olan Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye SÖİ Programı aracılığıyla Avrupa Birliği desteğiyle yayımlanmaktadır. Bu yayının içeriği tamamen Meriç Belediyesi sorumluluğundadır ve hiçbir şekilde Avrupa Birliği’nin veya Programın Yönetim Makamının ve Ulusal Otoritenin görüşlerini yansıtmak için alıntılanamaz.